GCSD ბათუმში შავი ზღვის თანამშრომლობის ცენტრს აფუძნებს
#GCSD-ისთვის მაისი მნიშვნელოვანი სიახლით იწყება. ჩვენი სამუშაო არეალი ფართოვდება შავი ზღვის თანამშრომლობის ცენტრის (BSCC) ბათუმში დაფუძნებით.
ცენტრის ამოცანები და ფუნქციები იქნება:
შავი ზღვის რეგიონში თანამშრომლობისთვის ახალი პლატფორმების შექმნა, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ შავი ზღვის ქვეყნების საექსპერტო წრეების წარმომადგენლები;
შავი ზღვის რეგიონის ეკონომიკური, მათ შორის სატრანზიტო პოტენციალის მუდმივი კვლევა, ანალიზი და თემატური კონფერენციების გამართვა.
ცენტრის მთავარი ამოცანა იქნება შესთავაზოს აჭარისა და დასავლეთ საქართველოში მცხოვრებ ახალგაზრდებს პრაქტიკული გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის სფეროებში (სტაჟირების, პროექტებსა და კვლევებში ჩართვის გზით).
პროფესიული განვითარების პროგრამების შემუშავება და განხორციელება აჭარის რეგიონში, შესაბამის დარგის სტუდენტებისთვის;
აჭარის მაღალმთიან რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების შესაძლებლობათა გაძლიერებისთვის შესაბამისი პროექტების დაგეგმვა და განხორციელება ადგილობრივ დონეზე საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის მიმართულებით დისკუსიი გაღრმავება საჯარო და სამოქალაქო სექტორს შორის;
ცენტრის მთავარი პარტნიორია ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ცენტრი ოფიციალურად 11 მაისს, ბათუმის კონფერენციის პარალელურად გაიხსნება.

GCSD Is Launching The Black Sea Cooperation Center (BSCC) In Batumi.
May comes bearing important news for #GCSD. We are widening the scope of our work by launching the Black Sea Cooperation Center (BSCC) in Batumi.
BSCC shall work to create new cooperation platforms in the Black Sea region inviting experts from around the region;
BSCC shall regularly observe, research and analyse the economic and transit potential of the region and dedicate thematic conferences and discussions to the topic;
BSCC shall provide the youth of Adjara and Western Georgia with opportunities to acquire practical experience in the field of foreign and security policy by means of offering internship positions, including them in research activities as well as various projects;
BSCC shall elaborate vocational training programmes for students of relevant academic fields;
BSCC shall implement projects to enhance the capacity of the youth of Mountainous Adjara;
BSCC shall work to the end of expanding and deepening the scope of the discussion between the government and civil society sectors concerning foreign and security policy;
BSCC shall be formally introduced on May 11, 2019 in the framework of the Batumi Conference of GCSD. Batumi State University of Shota Rustaveli is the key partner of BSCC.