სიახლეები მიმდინარე პროექტებზე - საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული კომუნიკაციების პროგრამა
საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრი (GCSD) საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული კომუნიკაციების პროგრამას  2017 წლიდან ახორციელებს. პროგრამის მიზანია, საქართველოს მთავრობის შესაძლებლობების გაზრდა სტრატეგიულ კომუნიკაციების მიმართულებით და ეფექტური სტრატეგიული კომუნიკაციების სისტემის შემუშავება.
ამისათვის პროექტი ფოკუსირებულია სტრატეგიული კომუნიკაციების შესაძლებლობების გაძლიერებაზე და ამ მიმართულებით, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილების მიმღებ პირთა და პრაქტიკოსთა უნარების განვითარებაზე. პროექტი, ასევე, აქცენტს აკეთებს მათ შორის, კოორდინაციის აუცილებლობაზე.
პროექტის ძირითადი ამოცანებია:
• მედია სივრცის ყველა სფეროსთან მომუშავე სამთავრობო პრაქტიკოსთა უნარების განვითარება;
• მედიის მხრიდან გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე და არასწორ ინფორმაციაზე რეაგირების უნარების განვითარებაზე ფოკუსირება;
• მთავრობის პროაქტიულობისა და გამჭირვალობის გაზრდის გზით ხელი შეუწყოს პროაქტიულ საკომუნიკაციო სტრატეგიას და მრავალპლატფორმიანი მედიის გავრცელების ეფექტის გამოყენებას/ათვისებას;
• სტრატეგიული კომუნიკაციური შეტყობინებების გავლენის მაქსიმალურად გაზრდისა და დეზინფორმაციის გავლენის მინიმუმამდე შემცირების მიზნით, ხელი შეუწყოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის უნარების განვითარებას, საზოგადოებრივ იმიჯზე ფოკუსირებით და სხვადასხვა საკომუნიკაციო არხის გამოყენებით;
• ეფექტური კომუნიკაციის, კოორდინირებული შეტყობინებების და პოლიტიკის დაგეგმვისა და შესრულების მიზნით, სამინისტროებსა და ადგილობრივ მთავრობას შორის კავშირის კიდევ უფრო განვითარება;

UPDATES ON ONGOING PROJECTS - GOVERNMENT OF GEORGIA STRATEGIC COMMUNICATIONS PROGRAM
Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) is implementing the Government of Georgia Strategic Communications Program since 2017. The program aims to increase the capacity of the Government of Georgia on strategic communications and develop an effective strategic communications system.
To support this aim the project will focus on developing strategic communications capacity and foster strategic communications and skills among Georgian government decision-makers and practitioners and, with an emphasis on the need for coordination between them.
The key objectives are as following:
• To develop government practitioners skill in working in or with all areas of the media space
• Focus attention on developing skills in countering media disinformation and misinformation
• Encourage a proactive instead of reactive communications strategy by increasing government ability to be proactive and transparent and exploit the multiplier effect of multi-platform media
• Foster public relations skills by focusing on a professional public image and utilizing multiple channels to maximize the impact of strategic communication messaging and minimize the impact of misinformation
• To further develop a network between ministries and local governments for the purpose of efficient communication, coordinated messaging, and policy planning and execution