ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების შესახებ სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია გაიმართა
დღეს, საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (GCSD) ორგანიზებით, “ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავება - კონცეფციების, პროგრამების შექმნისა და მოწინავე პრაქტიკის შესახებ გაცნობითი ხასიათის სახელმძღვანელო” - ს ონლაინ პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაციის მომხსენებლები იყვნენ: გიორგი გოგუაძე საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის დირექტორი და მარიამ თოხაძე ტერორიზმის კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელი და სახელმძღვანელოს ქართული ვერსიის ავტორი.
შეხვედრის პირველი ნაწილი პრეზენტაციას დაეთმო, ხოლო შემდგომ მომხსენებლებმა მონაწილეთა შეკითხვებს უპასუხეს.
ძალადობრივი ექსტრემიზმის შესახებ, ეს არის პირველი სახელმძღვანელოს ტიპის დოკუმენტი, რომელიც ადაპტირებული და მორგეგბულია ქართულ რეალობაზე. სახელმძღვანელო ითარგმნა და შესაბამისი ექსპერტის დახმარებით ქართულ კონტექსტისთვის ადაპტირდა ჰედაიას ცენტრთან, Search for Common Ground - თან და ევროკავშირთან თანამშრომლობით.
სახელმძღვანელოში განხილულია ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების სფეროში არსებული მრავასექტორული მიდგომები, პროგრამები და საერთაშორისო გამოცდილება. შესბამისად, სახელმძღვანელო განკუთვნილია როგორც საჯარო მოხელეებისთვის, ისე სამოალაქო საზოგადოების, მედიის, ახალგაზრდული ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის.
სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია პროექტის „ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენცია საქართველოში - საჯარო მოხელეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების შესაძლებლობების განვითარება“ ფარგლებში გაიმართა. პროექტს მხარს უჭერს ჰედაიას ცენტრი, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „STRIVE Global Program“ ფარგლებში.

PCVE guidebook presentation was held
On 10th of November 2020, Georgian Center for Strategy and Development organized an online presentation of the guidebook “Countering Violent Extremism: An Introductory Guide to Concepts, Programming, and Best Practices”. The speakers of the presentation were: Mr. Giorgi Goguadze, Director of Georgian Center for Strategy and Development and Ms. Mariam Tokhadze, Director of Terrorism Research Center and the author of the adaptation.
The first part of the meeting was dedicated to the presentation, and then the speakers answered the questions of the participants.
This is the first PCVE guidebook in Georgian which reflects and was adapted to the Georgian context. The guidebook has been adapted to the Georgian context by the leading expert of the field and translated into Georgian. The action was implemented in partnership with Hedayah Center, Search for Common Ground and the EU.
The guidebook discusses the multisectoral approaches, programs and best practices in countering violent extremism. Therefore, the document is best suited for civil servants, as well as for the representatives of civil society, media and youth organizations.
The Guidebook presentation is part of the project ” PCVE in Georgia – capacity building for CSOs and civil servants.” The project is supported by Hedayah Center in the framework of STRIVE Global Program funded by the EU.