ძალადობრივი ექსტრემიზმის და ტერორიზმის საკითხების შესახებ კერძო-საჯარო დიალოგის პირველი პლატფორმა შეიქმნა
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენრის (GCSD) პროექტის ფარგლებში („ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“), სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ჩართულობით პირველად შეიქმნა ტერორიზმის და ძალადობრივი ექსტრემიზმის საკითხებზე კერძო-საჯარო დიალოგის პლატფორმა (საბჭო). მისი მიზანია, სახელმწიფო და სამოქალაქო სექტორში, ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის და ტერორიზმთან ბრძოლის მიმართულებით დაგროვილი ცოდნის და პრაქტიკის გაზიარება, სახელმწიფო და არასამთავრობო სექტორს შორის კოორდინაციის მხარდაჭერა და ამ გზით ეფექტიანი პოლიტიკის ხელშეწყობა. საბჭოს მუდმივმოქმედ წევრებად განისაზღვრა ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი კომისიის წევრი სახელმწიფო უწყებები და რვა თემატური არასამთავრობო ორგანიზაცია: საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრი (GCSD), საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი (GFSIS), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS), „ჯეოქეისი“ (Geocase), დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი (DRI), მედიის განვითარების ფონდი (MDF), სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (ყოფილი EMC).
საბჭოს პირველი სხდომა გაიმართა მიმდინარე წლის 23 ივნისს. შეხვედრა გააცნობითი ხასიათის იყო, სადაც GCSD - ის დირექტორმა მარიამ თოხაძემ, შეხვედრის მონაწილეებს, გააცნო მიმდინარე პროგრამა - „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ და მის ფარგლებში შემუშავებული სახელმძღვანელო, ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის მიმართულებით საუკეთესო მსოფლიო პრაქტიკის შესახებ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) კონტრტერორისტული ცენტრის უფროსის მოადგილე ბაჩა მგელაძემ, ქვეყნისთვის არსებული გამოწვევები და საფრთხეები მიმოიხილა. სუს - ის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა გიორგი საბედაშვილმა კი, ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ საქართველოს ახალი სტრატეგიის თაობაზე სუს - ის ხედვა წარადგინა.
პრეზენტაციების დასრულების შემდეგ შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში გაგრძელდა. წარმოდგენილ ყველა ორგანიზაციას/სტრუქტურას საშუალება ჰქონდა დაესვა შეკითხვები და ესაუბრა იმ გამოწვევებსა და მიღებულ გაკვეთილებზე, რომლებიც თემატური მუშაობის პროცესში გამოიკვეთა.
პროგრამას “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” 2020 წლის მარტიდან GCSD, ნორვეგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს. პროგრამის ძირითადი მიზანია, მხარი დაუჭიროს საქართველოს ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და ტერორიზმისგან მომდინარე საფრთხეებთან გამკლავებისთვის საჭირო შესაძლებლობების გაძლიერებაში.

The first platform for private-public dialogue has been set up on issues of violent extremism and terrorism
Under the Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) project ("Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization"), a Platform for Public-Private Dialogue (Council) on Terrorism and Violent Extremism was established for the first time with the involvement of the State Security Service. Its aim is to share the knowledge and practices accumulated in the public and civil sectors in the prevention of violent extremism and the fight against terrorism, to support coordination between the public and non-governmental sectors, and thus to promote effective policies. The permanent members of the Council are members of the Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy and eight thematic non-governmental organizations: Georgian Center for Strategy and Development (GCSD), Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Georgian Reform Association (GRASS), Geocase, Institute for Democracy Research (DRI), Media Development Fund (MDF), Center for Social Justice (formerly EMC).
The first meeting of the Council was held on June 23 this year. The meeting was introductory in nature, where Director of GCSD, Mariam Tokhadze, introduced the participants to the ongoing program - " Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization " and a guide on world best practices in the prevention of violent extremism. Bacha Mgeladze, Deputy Head of the Counter-Terrorism Center of the State Security Service, reviewed the challenges and threats to the country. Giorgi Sabedashvili, Head of the Information-Analytical Department of the State Security Service, presented the vision of the State Security Service on the new strategy of Georgia in the fight against terrorism.
After the presentations, the meeting continued in a discussion mode. All the presented organizations/structures had the opportunity to ask questions and talk about the challenges and lessons learned, which were identified during the thematic work.
The program "Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization" has been implemented by the GCSD since March 2020 with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway.
The main goal of the program is to support Georgia in strengthening the capacity to deal with the threats posed by violent extremism and terrorism.