GCSD-ის მრჩეველთა საბჭოს პროფესორი რობერტ ა. პეიპი უერთდება
საქართველოს სტრატეგიისა და განვითარების ცენტრმა (GCSD) მრჩეველთა საბჭოში ახალი წევრი, მსოფლიო დონის პოლიტიკის მეცნიერი, პროფესორი რობერ ა. პეიპი მიიღო.
პროფესორი პეიპი ჩიკაგოს უნივერსიტეტში უვადო კონტრაქტი მქონე პოლიტიკური მეცნიერების პროფესორია. ამასთან, იგი არის ამავე უნივერსიტეტის უსაფრთხოებისა და საფრთხეების პროექტის დამფუძნებელი და დირექტორი. რობერტ პეიპის კვლევის საკითხები, ეროვნულ და საერთაშორისო უსაფრთხოებას, უფრო კონკრეტულად, საჰაერო ძალებს, ამერიკულ და საერთაშორისო პოლიტიკურ ძალადობას, სოციალური მედიის პროპაგანდასა და ტერორიზმს ეხება. რობერტ პეიპი არის ავტორი წიგნებისა: Bombing to Win: Air Power and Coercion in War (1996), Dying to Win: The Strategic Logic of Suicide Terrorism (2005), Cutting the Fuse: The Explosion of Global Suicide Terrorism and How to Stop It (2010) (თანაავტორი ჯეიმს კ. ფელდმანთან ერთად).
1990-იან წლებში იგი სწავლობდა პოლიტიკურ ძალადობას კონცენტრაციით ბოსნიასა და კოსოვოს დაპირისპირებებზე.  მომდევნო წლებში იკვლევდა სუიციდურ ტერორიზმსა და ჰუმანიტარიანულ პასუხებს პოლიტიკურ ძალადობაზე. მან ამერიკის შეერთებული შტატების ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მიაწოდა ინფორმაცია ავღანეთის ომის დასრულების სტრატეგიის შესახებ და ჩიკაგოს უნივერსიტეტის თანაავტორობით უმასპინძლა სემინარს ტერაქტებზე რეაგირების გაუმჯობესების შესახებ. პეიპმა 2015-2020 წლებში აშშ-ში მემარჯვენე ექსტრემისტების დემოგრაფიული პროფილური კვლევები ჩაატარა. 2021 წელს მან გამოაქვეყნა პირველი სისტემური კვლევა 2021 წლის 6 იანვარს აშშ-ს კაპიტოლიუმზე თავდასხმისთვის დაკავებულ პირთა დემოგრაფიული პროფილისა და პოლიტიკური გეოგრაფიის შესახებ.
დაწვრილებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ: https://cpost.uchicago.edu/people/profile/robert_pape/
GCSD-ისთვის პატივია, პროფესორ პეიპის ჩვენს მრჩეველთა საბჭოში მიღება. პროფესორი პეიპი არა მხოლოდ გამორჩეულ აკადემიურ ხედვას გვთავაზობს, არამედ მის გარშემო არსებულ ექსპერტთა საერთაშორისო ქსელ.

The Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) has appointed Professor Robert A. Pape, a world-class political scientist, to its Advisory Board.
Professor Pape, a tenured professor of political science at the University of Chicago, is the founder and Director of the Chicago Project on Security and Threats (CPOST). His work focuses on political violence and terrorism, social media propaganda, and air power. He is author of numerous articles and of three books: (Bombing to Win: Air Power and Coercion in War;  to Win: The Strategic Logic of Suicide Terrorism; and Cutting the Fuse: The Explosion of Global Suicide Terrorism and How to Stop It (with James K. Feldman).
He has studied political violence since the 1990s with an emphasis on the wars in Bosnia and Kosovo. In subsequent years he has studied suicide terrorism and humanitarian responses to political violence. He has briefed the National Security Council of the United States of America on the strategy to end the war in Afghanistan and co-hosted a colloquium at the University of Chicago on how to improve responses to terrorist attacks. Pape conducted research studies of the demographic profile of right-wing extremists in the US from 2015-2020. In 2021, he published the first systematic study of the demographic profile and political geography of individuals arrested for assaulting the US Capitol on January 6, 2021.
For more see: https://cpost.uchicago.edu/people/profile/robert_pape/
GCSD is honoured to have Prof. Pape join our Advisory Board. Prof. Pape adds not only unapparelled academic insight but also an international network of experts and peers.