პირველი ტრენინგი ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის შესახებ
ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციის პირველი ტრენინგი დასრულდა. ტრენინგზე მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია ძალადობრივ ექტრემიზმთან გამკლავების სხვადასხვა მიდგომების, პროგრამებსა და საუკეთესო პრაქტიკების შესახებ. ტრენინგი ონლაინ ჩატარდა და 5 სესიას მოიცავდა.
ტრენინგის მასალა ადგილობრივი კონტექსტისათვის ადაპტირდა და ითარგმნა. Სასწავლო პროგრამა მოიცავს “ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავება - კონცეფციების, პროგრამების შექმნისა და მოწინავე პრაქტიკის შესახებ გაცნობითი ხასიათის სახელმძღვანელოს”, ტრენერის დამხარე სახელმძღვანელოს, თემატურ ვიდეოებს, პრეზენტაციებსა და დამხმარე სავარჯიშოებს.
ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების პროგრამა მიზნად ისახავს საჯარო მოხელეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების თანამშრომელთა მომზადებას და მათთვის ძალადობრივ ექსტრემიზმთან ბრძოლის პროცესში მიღებული უახლესი პრაქტიკის გააზრებას.
ტრენინგი შედგება ათი მოდულისგან, რომლებიც მოიცავს სფეროში არსებულ, როგორც ზოგად პრაქტიკასა და გამოცდილებას, ასევე რეკომენდაციებს სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენელთათვის. Პროგრამა აერთიანებს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, ახლგაზრდობის, თემის ლიდერების, ქალებისა და ბავშვების, ტექნოლოგიების, ნარატივების როლებს PCVE პროგრამებსა და ძალისხმევებში.
ტრენინგი მოიცავს აქტივობების სერიას თითოეული მოდულისთვის და თემატური ვიდეო-მასალის ბმულებს, რაც უზრუნველყოფს სათანადო ნიადაგის მომზადებას დისკუსიების ჩატარებისა და მოსაზრებების გამოთქმისთვის.
Სასწავლო პროგრამა ხაზს უსვამს თანამშრომლური მიდგომების უპირატესობას, რომლებიც სცილდება უსაფრთხოებაზე ორიენტირებული რეაგირების ფარგლებს და გამყარებულია მოწინავე პრაქტიკებით. ადგილობრივ კონტექსტთან, კულტურასა და მახასიათებლებთან მარტივად ადაპტირებისთვის, ის აგრეთვე უზრუნველყოფს სათანადო ინსტრუმენტებსა და რეკომენდაციებს. და ბოლოს, პროგრამა ხელს უწყობს რისკების ადრეულ ეტაპზევე გამოვლენასა და აღმოფხვრას პროგრამის შემუშავებისა და "ზიანის მიუყენებლობის“ (Do No Harm) მიდგომის გამოყენებით.
უახლოეს პერიოდში დაგეგმილია ამავე ტრენინგის ჩატარება II და III ნაკადისთვის. ამ ეტაპზე, განაცხადების შერჩევის პროცესი მიმდინარეობს.
სახელმძღვანელო ხელმისაწვდომია ჩვენს ვებ გვერდზე: http://bit.ly/3h5biQR
ტრენინგები ტარდება პროექტის “ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენცია საქართველოში - საჯარო მოხელეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების შესაძლებლობების განვითარება”, ფარგლებში, რომელსაც GCSD ჰედაიას ცენტრთან თანამშრომლობით ახორციელებს.

The first training on Preventing Violent Extremism and Radicalization
The first training on  prevention of violent extremism and radicalization had ended. The participants were introduced to the different approaches, programs and best practices in P/CVE. The training was delivered online and included 5 sessions.
The training material was translated and adapted for the local context. The curriculum includes "Countering Violent Extremism: An Introductory Guide to Concepts, Programming and, Best Practices" a trainer's guide, thematic videos, presentations and supporting Exercises.
Countering Violent Extremism Program aims to train civil servants and CSOs to understand the latest practices in PCVE.
The training consists of ten modules, which include both general practice and experience in the field, as well as recommendations for representatives of various fields. The program integrates the roles of government, civil society, media, youth, community leaders, women and children, technology, and narratives in PCVE programs and efforts.
The training includes a series of activities for each module and links to thematic videos, which provide a good ground for discussions.
The curriculum emphasizes the benefits of collaborative approaches that go beyond security-oriented response and are backed by best practices. It also provides appropriate tools and recommendations for easy adaptation to local context, culture and characteristics. Finally, the program helps to identify and eliminate risks at an early stage using the program design and the Do No Harm approach.
It is planned to conduct the same training for II and III groups. The application selection process is ongoing at this stage.
The guide is available on the link: http://bit.ly/3h5rJMS
The training was held in the framework of the project "PCVE in Georgia – capacity building for CSOs and civil servants", which is implemented by GCSD in cooperation with Hedayah Center.