სიმულაციური სწავლება ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების და მისი პრევენციის შესახებ
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის ორგანიზებით, ძალადობრივ ექსტრემიზმთან გამკლავების და მისი პრევენციის შესახებ, სიმულაციური სწავლება ჩატარდა.
სწავლებაში, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი უწყებათაშორისი კომისიის შემადგენლობაში შემავალი თემატური სამუშაო ჯგუფების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. კომისიის წევრებისთვის ტრენინგების სერია GCSD-მ გასული წლის სექტემბრიდან დაიწყო, რომელიც, რიგით მეხუთე, შემაჯამებელი, სიმულაციური სწავლებით დასრულდა.
სწავლებისას ყურადღება დაეთმო ძალადობრივ ექსტრემიზმთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას, ასევე მთავრობის ერთიანი რეაგირებას, პრევენციას, ინფორმაციულ მენეჯმენტს, სტრატეგიულ კომუნიკაციებს, სტიგმის შემცირებასა და კონფლიქტის ზონიდან დაბრუნებულთათვის რეინტეგრაციის სტრატეგიას. ტრენინგის შედეგად, მონაწილეებმა უფრო ნათლად დაინახეს თავიანთი სამსახურების როლი ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისა და მასთან გამკლავების პროცესში.
სწავლების მიზანი ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციასთან დაკავშირებით ოპერაციული კოორდინაციის, სიტუაციური ინფორმაციისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების შესაძლებლობების შეფასება-შესწავლა იყო.
სწავლების მონაწილეები, სამი დღის განმავლობაში ასრულებდნენ სიმულაციურ სავარჯიშოებს, რომლებიც Swordfish Consulting International-ის მთავარმა კონსულტანტმა უილიამ ბ. ფარელმა შეიმუშავა.
ღონისძიების ბოლოს მონაწილეებს შესაბამისი კვალიფიკაციის დამადასტურებელი სერთიფიკატები გადაეცათ.
სწავლება ჩატარდა პროგრამის - “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” - ფარგლებში, რომელიც GCSD-ის მიერ, საქართველოში ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Simulation training on countering and preventing violent extremism
The Georgian Center for Strategy and Development - GCSD organized a simulation training on countering and preventing violent extremism.
The training was attended by representatives of the working groups of the Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy. The GCSD started a series of trainings for the members of the commission the last September, which ended with the fifth summary simulation training.
The training focused on issues related to violent extremism, as well as the government's unified response, prevention, information management, strategic communications, stigma reduction and reintegration strategies for returnees from the conflict zone. As a result of the training, participants learned more about the role of their services in the process of preventing and countering violent extremism.
The aim of the training was to assess and learn about the capabilities of operational coordination, situational information and strategic communications in the prevention of violent extremism.
Participants of the training went through three days of simulation exercises led by William b. Farrell, Main Consultant at Swordfish Consulting International.
At the end of the event, the participants were awarded certificates.
The training was conducted under the program “Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation”. The project is implemented by GCSD with the financial support of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.