სწავლება ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის შესახებ
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (GCSD) ორგანიზებით, პროექტის - "ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება" ფარგლებში, ჩატარდა სწავლება თემაზე - "ძალადობრივი ექსტრემიზმი და რადიკალიზაცია: გამოწვევები და მათთან გამკლავების გზები".
სწავლებაში მონაწილეობა, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის, ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის წარმომადგენლებმა და სხვა საჯარო საჯარო მოხელეებმა მიიღეს.
სასწავლო კურსი სამი დღის განმავლობაში გაგრძელდა, რა დროისაც მონაწილეები გაეცნენ უსაფრთხოების, კიბერუსაფრთხოების, თავდაცვის, ტერორიზმისა და რადიკალიზაციის საკითხებში არსებულ გამოწვევებს როგორც საქართველოს, ისე აღნიშნულ სფეროში სხვა გამოცდილი ქვეყნების მაგალითზე. ასევე, ევროკავშირის ქვეყნებში, დაბრუნებული მებრძოლების და მათი ოჯახის წევრების მიმართ პოლიტიკას.
კურსს, უძღვებოდნენ: თამთა გელაშვილი, ოსლოს უნივერსიტეტის დოქტორანტი, ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის უმცროსი მკვლევარი, გიორგი გურგენიძე, საქართველოს ინფორმაციული უსაფრთხოების ასოციაციის პრეზიდენტი, ალეკო კვახაძე, ბირმინგემის უნივერსიტეტის დოქტორანტი, ანიტა პერეზინი, ხორვატიის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს უფროსი მრჩეველი, ზაგრების უნივერსიტეტის ასისტანტ პროფესორი, თინათინ აღნიაშვილი, საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის თავდაცვის საკითხთა დეპარტამენტის დირექტორი, შალვა ძებისაშვილი, საქართველოს უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, პოლიტიკის და საერთაშორისო ურთიერთობების პროგრამის ხელმძღვანელი.
სასწავლო დღის ბოლოს გაიმართა არაფორმალური სესია, სადაც კურსის მონაწილეები დოკუმენტური ფილმების -  White Right: Meeting the Enemy (ულტრამემარჯვენე ექსტრემიზმის შესახებ) ჩვენებას დაესწრნენ. კინოჩვენების ბოლოს გაიმართა თემატური დისკუსია.
პროგრამას - “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების
გაძლიერება”, GCSD, ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით 2020 წლიდან ახორციელებს.

In the framework of the project "Strengthening Georgia's Capacities for the Prevention of Violent Extremism and Radicalisation", Georgian Center for Strategy and Development organised training on – “Violent Extremism and Radicalisation: Challenges and Ways to Deal With Them”.
The training was attended by representatives of the Foreign Affairs Committee of the Parliament of Georgia, the Committee on Defense and Security, the Committee on Human Rights and Civil Integration and other public officials.
The training course lasted for three days and participants learned more about the challenges of security, cybersecurity, defense, terrorism and radicalisation on the example of both Georgia and other experienced countries in this field. They also learned about policies towards returning fighters and their families in EU countries.
The course was led by: Tamta Gelashvili, a Ph.D. student at the University of Oslo, Junior Researcher at the Norwegian Institute of International Relations, Giorgi Gurgenidze, President of the Georgian Information Security Association, Aleko Kvakhadze, a Ph.D. student at the University of Birmingham, Anita Perezin, Senior Advisor to the National Security Council of Croatia, Assistant Professor at the University of Zagreb, Tinatin Agniashvili, Director of the Defense Department of the National Security Council and Shalva Dzebisashvili, Associate Professor at the University of Georgia, Head of the Policy and International Relations Program.
An informal session was held at the end of the training day and the participants attended the screening of the documentary – „White Right: Meeting the Enemy“( the film was about ultra-right extremism). A thematic discussion was held after the screening.
The training is part of the program "Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation", which is implemented by GCSD with the financial support of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs since 2020.