კონკურსი საერთაშორისო ექპერტის/ორგანიზაციის შესარჩევად
ტექნიკური დავალება საერთაშორისო ექპერტებისთვის/ორგანიზაციებისთვის ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისა და მასთან გამკლავებაში საუკეთესო პრაქტიკების შესახებ სახელმძღვანელოს შესაქმნელად
პროქეტი: „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“
GCSD PCVE - 004
ზოგადი კონტექსტი
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრი (GCSD) არის არაკომერციული, არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს ეროვნულ უსაფრთხოებას, ქვეყნის ეფექტურ და დემოკრატიულ მმართველობასა და მის მდგრად განვითარებას. GCSD-ის საქმიანობა მოიცავს: კვლევას, მონიტორინგს, ადვოკატირებასა და საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელებას. ნორვეგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, GCSD ახორციელებს ოთხწლიან, მრავალსაფეხურიან პროგრამას, „ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაზრდა“.
GCSD-მ შეადგინა პროგრამა, რომელიც მრავალი დაინტერესებული მხარის ჩართვას ითვალისწინებს, ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაზრდისთვის დაგეგმილ აქტივობებში.
4 წლის განმავლობაში GCSD იმუშავებს სხვადასხვა აქტორთან, მათ შორის სახელმწიფოსთან და სამოქალაქო ორგანიზაციებთან; პროექტის ბენეფიციართა შორის იქნებიან: ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი უწყებათაშორისი კომისია, საქართველოს პარლამენტი, საქართველოს რეგიონებში არსებული არასამთავრობო ორგანიზაციები, უნივერსიტეტები, სხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებები და მედია.
პროექტი გადაამზადებს პრაქტიკოსებს სხვადასხვა სამთავრობო დაწესებულებიდან, შექმნის მდგრად ინსტიტუციონალურ ცოდნას ყველა შესაბამისი უწყებისთვის, რომელიც პირდაპირ ან ირიბად მუშაობს ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციაზე. პროგრამა გააძლიერებს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს იმისათვის, რომ მათ განახორციელონ საკუთარი პროექტები, რომლებიც ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის საშიშროების გააზრებასა და შემცირებაზე იქნება კონცენტრირებული.
1. საკონტაქტო პირები:
გიორგი გოგუაძე - პროექტის მენეჯერი g.goguadze@gcsd.org.ge
მარიამ თოხაძე - პროექტის კოორდინატორი m.tokhadze@gcsd.org.ge
2. დავალების მიზანი
GCSD ეძებს ექსპერტს/ორგანიზაციას იმისათვის, რომ:
შემუშავდეს პრაქტიკული სახელმძღვანელო საუკეთესო პრაქტიკების შესახებ ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისთვის, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი უწყებათაშორისი კომისიისთვის (CNCS).
CNCS-ის საჭიროებებისა და ინტერესების შესაბამისად, GCSD გვთავაზობს სახელმძღვანელოს შემდეგ სტრუქტურას, თუმცა კანდიდატებს შეუძლიათ ცვლილებების შეთავაზება საჭიროების შემთხვევაში:
- პოლიტიკური ძალადობა, ტერორიზმი, ძალადობრივი ექსტრემიზმი, რადიკალიზაცია - ძირითადი ცნებების განმარტებები და ისტორიული ევოლუცია - ამ თავმა უნდა განიხილოს ტერმინების განსაზღვრის პრობლემა და მისი გავლენა პრაქტიკოსებისთვის. მან კრიტიკულად უნდა შეაფასოს სამუშაო განმარტებები, რომლებიც არსებობს საქართველოს კონტექსტში. ასევე, უნდა განიხილოს ფენომენის ისტორიული ევოლუცია და შეაჯამოს ლიტერატურა, რომელიც თითოეულ მათგანს განმარტავს.
- კონტრტერორიზმის გამოწვევები დემოკრატიულ სახელმწიფოში - ამ თავმა უნდა გადმოსცეს ზოგადი აღწერა იმის შესახებ, თუ როგორ განსხვავდება დემოკრატიული სახელმწიფოების კონტრტერორისტული პოლიტიკა ავტორიტარული რეჟიმებისგან და იმ სტანდარტებისგან, რომელთა წინააღმდეგაც ის მიდის. განხილულ უნდა იქნეს გამოწვევები, მათ შორის - ადამიანის უფლებების დაცვა და უმცირესობების ინტეგრაცია, რომლებიც თანამედროვე საზოგადოების უმნიშვნელოვანესი ნაწილია.
- ინსტიტუციური ჩარჩოები - ამ თავმა უნდა წარმოადგინოს ინსტიტუციური მოწყობის შემთხვევის შესწავლა, რაც ინსტიტუციების კოორდინაციასა და თანამშრომლობას მეტად ეფექტიანს და პროდუქტიულს ხდის.
- რადიკალიზაციის პრევენცია - წარმატებული სტრატეგიები - ამ თავში უნდა გამოიკვეთოს პრევენციული მუშაობის მნიშვნელობა. ის უნდა შეიცავდეს 2-5 შემთხვევას არსებული ეროვნული სტრატეგიებისა (ან მათ ნაწილს), რომელიც ფართოდ აღიარებულია წარმატებულად. მან ნათლად უნდა განმარტოს, რატომ განიხილება ეს სტრატეგიები პოზიტიურ პრაქტიკებად და აღნიშნოს მათი ნაკლოვანებები, არსებობის შემთხვევაში.
- სახელმწიფოსა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობა ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისთვის - საუკეთესო პრაქტიკები - ამ თავში უნდა შეგროვდეს და წარმოდგენილი იყოს სახელმწიფოსა და სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტებს შორის თანამშრომლობის წარმატებული მაგალითები პრევენციის, ინფორმაციების გაცვლის, კონტრტერორიზმისა და რეაბილიტაციის სფეროში.
- დაბრუნებულთა საკითხის მოგვარება - ამ თავში წარმოდგენილი უნდა იყოს ინფორმაცია წარმატებული რეპატრიაციის პროგრამების შესახებ და თუ რატომ მიიჩნევა ისინი ასეთებად. ასევე მოძიებულ უნდა იქნეს პოზიტიური მაგალითები ოჯახის წევრების დერადიკალიზაციისა და რეაბილიტაციის პროგრამებზე. ეს არ უნდა შემოიფარგლებოდეს ტერორისტი მებრძოლების ოჯახის წევრების რეპატრიაციით, არამედ მათ შეიძლება გამოიყენონ ექსპერტული გამოცდილება, რომელიც არსებობს სხვა შესაბამის სფეროებში, როგორიცაა DDR პროგრამები. გარდა ამისა, თავში უნდა იყოს კომპონენტი, რომელიც პენიტენციურ დაწესებულებებში დერადიკალიზაციის საკითხს ეხება.
- კომუნიკაცია - თავი ეხება ძალადობრივი ექსტრემიზმის ნარატივებს და როგორ გამოიყენება ისინი ექსტრემისტული/ტერორისტული ორგანიზაციების მიერ რეკრუტირებისას. კომპონენტი უნდა მოიცავდეს რამოდენიმე შემთხვევის შესწავლას. შეისწავლილ უნდა იქნეს კონტრნარატივების შექმნისა და გავრცელების პროცესი და მეთოდები. თავის განუყოფელი ნაწილია დისკუსია, იმის შესახებ თუ როგორ იყენებენ ექსტრემისტული/ტერორისტული ორგანიზაციები თანამედროვე ტექნოლოგიებს შეტყობინებების მაქსიმალურად გავრცელებისთვის და ინფორმაცია კონტრ ზომებზე, რომელიც მსოფლიოში არსებობს.
ზოგადი კვალიფიკაციები და უნარები ექსპერტებისთვის/ორგანიზაციებისთვის
- მაგისტრის დიპლომი ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი შესაბამისი სამუშაო გამოცდილებით საერთაშორისო ურთიერთობებში, უსაფრთხოებაში, განათლებაში ან/და შესაბამისი სამუშაო გამოცდილება ზემოხსენებულ სფეროებში;
- მსაგვსი დოკუმენტების/პუბლიკაციების წერის დადასტურებული გამოცდილება;
- ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციასა და მასთან გამკლავების სფეროს ცოდნა და ამ მიმართლებით სამუშაო გამოცდილება;
- ინგლისურად წერის კარგი უნარი;
- კომპიუტერული ცოდნა.
აუცილებელი პროფესიული გამოცდილება
- სულ მცირე 5-წლიანი პროფესიული გამოცდილება ძალადოპრივი ექსტრემიზმის პრევენციასა და მასთან გამკლავების სფეროში;
- სპეციფიკური მასალების შემუშავებისა და მიწოდების გამოცდილება.
გამოყოფილი სამუშაო დღეები - 20 სამუშაო დღემდე
3. შესრულების მაჩვენებლები
საერთაშორისო ექსპერტის/ორგანიზაციის მუშაობის ამსახველი მაჩვენებლებია დავალების კარგი დაგეგმვა და შესრულება, შედეგების დროულად წარდგენა, პროექტის გუნდთან წარდგენილი დოკუმენტის ხარისხი.
4. ექსპერტს/ორგანიზაციას პროექტის გუნდი აირჩევს რეზიუმესა და სამოტივაციო წერილის საფუძველზე, სადაც კანდიდატებმა უნდა წარმოადგინონ ცვლილებები და დასაბუთება იმ შემთხვევებისა, რომლის შესწავლასაც აპირებენ. სამოტივაციო წერილში მოცემული უნდა იყოს ხარჯთაღრიცხვა და დავალების შესრულების ვადები. საბოლოო დოკუმენტი GCSD-ს უნდა გადაეცეს არაუგვიანეს 2021 წლის 30 მარტისა. ხარჯთაღრიცხვისთვის არ არის გამოყოფილი შაბლონი და თითოეულ განმცხადებელს შეუძლია წარმოადგინოს მისთვის ხელსაყრელი ფორმით. CV და სამოტივაციო წერილები უნდა გამოიგზავნოს vacancy@gcsd.org.ge - ზე შემდეგი თემით (subject) : GCSD PCVE – 004

CALL FOR INTERNATIONAL EXPERTS/ORGANISATIONS IN PCVE
Terms of Reference for International Experts/Organisations to design a practical handbook on the best practices in P/CVE
Project “Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization”
Reference: GCSD PCVE – 004
General Background
Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) is a non-profit, non-governmental organization, supporting Georgia’s national security, effective and democratic governance of the country and its sustainable development. GCSD’s work involves research, monitoring, advocacy and implementation of educational projects. With the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway, GCSD is implementing a four-year multi-tier programme entitled Enhancing the capacity of Georgia in preventing violent extremism and radicalization.
GCSD designed a programme that will engage a multitude of stakeholders in an effort aimed at gradually increasing Georgia’s capacity to prevent violent extremism and radicalisation.
Over the course of four years GCSD will work with various actors including the state and civil society organisations; Some of the beneficiaries of the programme include the Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy, the Parliament of Georgia, non-governmental organisations operating in the regions of Georgia, several universities and other educational institutions as well as the media;
The project will train practitioners from various state institutions, create sustainable institutional knowledge for all relevant institutions directly or otherwise working on preventing violent extremism and radicalisation; The programme will empower civil society organisations to implement their own projects aimed at understanding and diminishing the threat of violent extremism and radicalisation.
1. Reference persons
Mr. Giorgi Goguadze - Project Manager g.goguadze@gcsd.org.ge
Ms. Mariam Tokhadze - Project Coordinator m.tokhadze@gcsd.org.ge
2. Assignment purpose
GCSD is looking for Expert/Organization to:
Develop a practical handbook on the best practices in P/CVE for Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy (CNCS).
As per the needs and interests of the CNCS GCSD is proposing the following structure of the guidebook although candidates are welcome to propose changes if/where needed:
• Political violence, Terrorism, Violent Extremism, Radicalisation – definitions and historic evolution of key concepts – This chapter should discuss the problem of defining these terms and the implications it has for practitioners. It should critically evaluate the working definitions that exist in the Georgian context. It should elaborate on the historic evolution of the phenomena and summarise the literature that explains the drivers of each.
• Challenges of counterterrorism in a democratic state – This chapter should present a general description of how counter-terrorism policies of democratic states differ from those of authoritarian regimes and the standards that the former are held against. It should discuss challenges including but not limited to human rights protection and integration of various minorities that make up the fabric of a modern society.
• Institutional frameworks – This chapter should present a case study of institutional arrangements that make the coordination and cooperation between institutions involved in counterterrorism efforts effective and efficient.
• Prevention of radicalisation – successful strategies – This chapter should highlight the importance of preventive work. It should contain between two and five case studies of existing national strategies (or components thereof) that have widely been recognised as successful. It should clearly explain why these particular strategies are regarded as a positive practice and acknowledge their shortcomings if such exist.
• Cooperation between the state and the civil society in PCVE – best practices – This chapter should collect and present successful cases of cooperative and collaborative work between state and civil society institutions be it in the area of prevention, information exchange, counterterrorism or rehabilitation.
• Addressing the issue of returnees – This chapter should present information about successful repatriation programmes and why they are regarded as such. It should also find positive examples of de-radicalisation and rehabilitation programmes for family members. These do not have to be limited to cases of repatriating family members of terrorist fighters but can rather draw on the experience and expertise that exists in other related fields such as DDR programmes. Additionally, this chapter should have a component addressing the issue of de-radicalisation in the penitentiary.
• Communication – This chapter is to address the issue of violent extremist narratives and how they are employed by extremist/terrorist organisations for recruitment. This component could be followed up by two or more case studies. The chapter should also explore the process and methods of designing and disseminating counter-narratives. A discussion of how extremist/terrorist organisations use modern technology maximise their messaging and reaching new demographics as well as a snapshot of counter measures that exist in the world is also seen as an integral part of this chapter.
Basic qualifications and skills for experts/organizations
• A postgraduate degree or equivalent with relevant work experience in International relations, Security, Education and/or equivalent/ relevant work experience in aforementioned fields;
• Demonstrable experience of authoring similar documents/publications;
• Knowledge and prior experience in working in the field of preventing/countering violent extremism;
• Strong writing skills in English;
• Computer literacy;
• Essential professional experience
At least 5 years of professional experience in the field of P/CVE
• Experience of drafting and delivering subject specific materials;
• Allocated working days up to 20 working days.
3. Performance indicators
The indicators reflecting the international expert’s/organizations performance are good planning and execution of the assignment, timely presentation of results and outputs, quality of the document to be provided to the project team.
4. Experts/organizations will be selected by the project team based on the resume and the letter of intent where candidates shall be expected to propose their changes and justification for the case studies they plan to explore. The letter of intent should also include a budget estimate and the timeline for the completion of the task. The final document is to be submitted to GCSD no later than 30 March, 2021. There is no specific template for the budget and each applicant could use the convenient format. CVs and cover letters are to be sent to vacancy@gcsd.org.ge with the following subject line: GCSD PCVE – 004