ტრენინგი VERA-2R ძალადობრივი ექსტრემიზმის რისკების შეფასების ინსტრუმენტის შესახებ
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (GCSD) ორგანიზებით, პროგრამის “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” ფარგლებში, VERA-2R ძალადობრივი ექსტრემიზმის რისკების შეფასების სამდღიანი ტრენინგი ჩატარდა.
კურსის ფარგლებში, მონაწილეები გაეცნენ VERA-2R - ძალადობრივი ექსტრემიზმის რისკის შეფასების მეთოდოლოგიას, რომელიც წარმოადგენს დოქტორ ელეინ პრესმანის მიერ შემუშავებულ, მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ, რისკის შეფასების ინსტრუმენტს. ის, სპეციალურად ტერორიზმთან და ძალადობრივ ექსტრემიზმთან დაკავშირებული რისკების შესაფასებლად არის შექმნილი. კურსი მოიცავდა როცორც თეორიულ ნაწილს, ასევე პრაქტიკულ სავარჯიშოებს. კურსის მონაწილეებს გადაეცათ მეთოდოლოგიის შესაბამისი სახელმძღვანელო მასალა.
VERA-2R ინსტრუმენტი გამოიყენება მართლმსაჯულების, პენიტენციური დაწესებულების,  სამართალდამცავი ორგანოების, პრობაციისა და უსაფრთხოების სამსახურების იმ თანამშრომლების მიერ, რომლებიც ძალადობრივ ექსტრემიზმთან და ტერორიზმთან ბრძოლის საკითხებზე მუშაობენ. VERA-2R მათ, კომუნიკაციაში, ვითარების მართვასა, საფრთხეების სათანადო შეფასებაში ეხმარება. ეს ინსტრუმენტი მიიღეს ბელგიის, დანიის, გაერთიანებული სამეფოს, საფრანგეთის, გერმანიის, ნიდერლანდების სამეფოს უსაფრთხოების სამსახურების, ციხისა და პრობაციის განყოფილებებმა.
ტრენინგში მონაწილეობას იღებდნენ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის და მთავრობის ადმინისტრაციის Წარმომადგენლები. შესაბამისი გამოცდის ჩაბარების შემდეგ მონაწილეებს მიეცემათ საერთაშორისო აკრედიტაცია გამოიყენონ მეთოდოლოგია ტერორიზმის და ძალადობრივი ექსტრემიზმისგან მომდინარე საფრთხეების შესაბამისად. მონაწილეებთან გაგრძელდება მუშაობა მათი ცნობიერების გაღრმავების მიზნით. დროთა განმავლობაში შესაძლებელი გახდება მსოფლიოში აპრობირებული მეთოდოლოგიის საქართველოში დანერგვა.
Სასწავლო კურსს უძღვებოდა საერთაშორისო ექსპერტი, პეტა ლოუი, Phronesis Consulting and Training-ის მთავარი კონსულტანტი, რომელიც ფლობს ტრენინგის ჩატარების ექსკლუზიურ ლიცენზიას.

Training on the VERA-2R Violent Extremism Risk Assessment Tool
A three-day VERA-2R Violent Extremism Risk Assessment training was organized by the Georgian Center for Strategy and Development (GCSD), within the framework of the program “Enhancing The Capacity Of Georgia In Preventing Violent Extremism And Radicalisation”.
As part of the training course, participants were introduced to the VERA-2R - Violent Extremism Risk Assessment Methodology, which is an evidence-based risk assessment tool developed by Dr. Elaine Pressman. It is specifically designed to assess the risks associated with terrorism and violent extremism. The course included not only the theoretical part but also practical exercises. The participants of the course were given the relevant guidance material of the methodology.
Professionals in the judiciary, penitentiaries, law enforcement agencies, probation and security services who are confronted with violent extremists and terrorists use the VERA-2R instrument. It aids professionals in appropriately assessing, communicating, and the managing the hazards posed by violent extremists and terrorists. This tool has been adopted by security services, prison and probation departments in Belgium, Denmark, the United Kingdom, France, Germany and the Kingdom of the Netherlands.
Representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Special Penitentiary Service and the government administration took part in the training. After successfully passing the relevant exam, participants will be granted international accreditation to use the methodology in accordance with the threats arising from terrorism and violent extremism. We will continue to work with the participants in order to deepen their awareness and understanding of the tool. Over time, it will be possible to introduce world-proven methodology in Georgia.
The training course was led by an international expert, Peta Lowe, Principal Consultant of Phronesis Consulting and Training, who holds an inclusive license to conduct this training.
This program is implemented by GCSD with the financial support of the Embassy of the Kingdom of Norway.