ძალადობრივი ექსტრემიზმის საკითხებზე კერძო-საჯარო დიალოგის პლატფორმის რიგით მეოთხე შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (GCSD) ორგანიზებით, ტერორიზმის და ძალადობრივი ექსტრემიზმის საკითხებზე კერძო-საჯარო დიალოგის პლატფორმის (საბჭო) რიგით მეოთხე შეხვედრა გაიმართა. საბჭო, პროგრამის “ძალადობრივი ექსტრემიზმისა და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება” ფარგლებში გასულ წელს შეიქმნა, რომელსაც GCSD, ნორვეგიის სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს.
ღონისძიებაზე მოწვეული იყვნენ, ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებისა და მონიტორინგის მუდმივმოქმედი კომისიის წევრი სახელმწიფო უწყებები და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. შეხვედრაზე ტერორიზმის კვლევითი ცენტრის მიერ მომზადებული, ტერორიზმის და ძალადობრივი ექსტრემიზმის შესახებ 2022 წლის ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა.
ამასთან, შეხვედრაზე, პროგრამის - „ძალადობრივი ექსტრემიზმის და რადიკალიზაციის პრევენციისთვის საქართველოს შესაძლებლობების გაძლიერება“, ფარგლებში გაცემული ქვე გრანტების შესახებ შედგა საუბარი. ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა თავიანთი პროექტები წარადგინეს, რის გარშემოც გაიმათა დისკუსია. ყურადღება გამახვილდა ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციისთვის განათლების როლზე და მასთან საბრძოლველად ალტერნატიული მიდგომების მნიშვნელობაზე.
საბჭო, წელიწადში ორჯერ იკრიბება და მისი მიზანია, სახელმწიფო და სამოქალაქო სექტორში, ძალადობრივი ექსტრემიზმის პრევენციის და ტერორიზმთან ბრძოლის მიმართულებით, დაგროვილი ცოდნის და პრაქტიკის გაზიარება, სახელმწიფო და არასამთავრობო სექტორს შორის კოორდინაციის მხარდაჭერა და ამ გზით ეფექტიანი პოლიტიკის ხელშეწყობა.

THE FOURTH MEETING OF THE PRIVATE-PUBLIC DIALOGUE PLATFORM ON TERRORISM AND VIOLENT EXTREMISM
The fourth meeting of the Platform for Private-Public Dialogue on Terrorism and Violent Extremism issues was organized by the Georgian Center for Strategy and Development (GCSD). The Platform was established last year within the framework of the program "Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation", which GCSD has been implementing with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway.
The permanent members of the Platform are members of the Permanent Interagency Commission on Elaboration of the National Counterterrorism Strategy and the representatives of non-governmental sectors were invited to the event. The Report on Terrorism and Violent Extremism 2022 by the Terrorism Research Center (TRC) was presented at the meeting.
In addition, the sub-grants issued under the program - " Enhancing the Capacity of Georgia in Preventing Violent Extremism and Radicalisation " were discussed. The representatives of the implementing organisations presented their projects, around which a discussion took place. The main focus was on the role of education in the process of preventing violent extremism and the importance of alternative approaches in countering it.
The Platform meetings are held twice a year and its purpose is to share accumulated knowledge and practices in the state and civil sector, in the direction of preventing violent extremism and fighting terrorism, to support coordination between the state and non-governmental sector in terms of promoting effective policies.